Антикризисная поддержка от Promopoisk: бесплатное размещение вакансий на сайте Подробнее

Data Engineer/ Architect в leading fintech company

Работодатель, вероятно, уже нашел нужного кандидата и больше она не актуальна.

Вы можете перейти на главную страницу, воспользоваться каталогом вакансий или поиском на сайте.
Или напишите нам на почту: support@promopoisk.com

на дому
з/п не указана
3 год назад

A leading fintech company is looking for a n experienced Data Engineer/ Architect for:

  1. Team DWH Technology stack: Spark, Kafka, Python, SQL (strong), AWS, Vertica, Apache Flink, PostgreSQL;
  2. Team Integration Technology stack: Vertica, BigQuery, ClickHouse, PostgreSQL, Java (is preferable), Go.  Kafka, Kafka Streams, MongoDB, Hadoop, Spark.

Обязанности

  • Develop, construct and maintain the architecture for data management;
  • Build the infrastructure required for optimal extraction, transformation, and loading of data from a wide variety of data sources using batch and stream processing;
  • Work with streaming technologies.

Требования

  • Database design with massively parallel processing appliances: Vertica, BigQuery, ClickHouse, PostgreSQL and similar;
  • Expert SQL knowledge;
  • Build ETLs/ELTs to take data from various streams; Python skills associated with ETL and data processing or Java/GO;
  • English – intermediate level.

Условия

  • Location: Cyprus, Limassol (Remote or Relocation);
  • Fulltime/ office Salary: 3000-4500 euro net (negotiable) + 15-25% bonus;
  • Medical insurance for employees;
  • Coworking expenses compensation;
  • Get to know your Team” trip to Cyprus;
  • Sports activities compensation;
  • Extensive learning opportunities;
  • Flexible public holidays;
  • 100% pay of Annual leave;
  • Professional Development.
Поделиться вакансией с друзьями
Должность
Зарплата
Категория
Тип занятости
Местоположение
Выплаты
Условия работы
Знание языков