Антикризисная поддержка от Promopoisk: бесплатное размещение вакансий на сайте Подробнее

ESC волонтер в Роттердаме

Работодатель, вероятно, уже нашел нужного кандидата и больше она не актуальна.

Вы можете перейти на главную страницу, воспользоваться каталогом вакансий или поиском на сайте.
Или напишите нам на почту: support@promopoisk.com

за рубежом
з/п не указана
2 год назад

Ищут молодых и активных волонтёров влюблённых в эсперанто, которым предоставится шанс лучше познать "язык мира" и рассказать окружающим о его важности

Обязанности

  • Representation and information during congresses and seminars (directly related to Esperanto, or not)
  • Administration and management of contacts with European and non-European structures and organisations
  • Active support of the activities of TEJO’s board and working groups
  • Dealing with paper and online mail
  • Maintenance of the archives
  • Active collaboration in updating TEJO’s websites and social network pages
  • Local action in Rotterdam, maintaining relationships between local organizations and institutions

Требования

  • Speaks Esperanto, or if not the case, shows an interest in learning the language before or right after the start of the volunteering
  • Likes administrative work
  • Has some computer skills
  • Has some knowledge about the youth Esperanto movement
  • Is independent and can take decisions
  • Is ready to collaborate with the board members on the general management of the organisation
  • Has good knowledge of European youth structures and institutions
  • Has never taken part in an EVS-project before

Условия

  • Контракт на год, предоставляют жилье, страховку, доступ к курсу местного языка, платят небольшую стипендию, возмещают расходы на перелеты, выдадут велик
Поделиться вакансией с друзьями
Должность
Зарплата
Категория
Тип занятости
Местоположение
Выплаты
Условия работы
Знание языков
Похожие вакансии
Еще вакансии