Антикризисная поддержка от Promopoisk: бесплатное размещение вакансий на сайте Подробнее

Brand Manager в L'Oréal

Работодатель, вероятно, уже нашел нужного кандидата и больше она не актуальна.

Вы можете перейти на главную страницу, воспользоваться каталогом вакансий или поиском на сайте.
Или напишите нам на почту: support@promopoisk.com

в Москве и МО
з/п не указана
2 год назад

Ищут инициативного и способного отстаивать интересы компании человека с отличными коммуникативными навыками и должным профессионализмом , которому предстоит заняться анализом и реализацией различных стратегий

Обязанности

  • Development & execution of annual by-country business strategy (incl. brand media & communication strategy, price & promo, joint business plans w/ key customers, etc);
  • New launches planning execution (Concept sell preparation, Communication toolkit creation / adaptation, volume forecasting, etc.);
  • Regular analysis of business performance;
  • Competitors’ activity analysis and regular field visits turning into actions;
  • On-going forecast build up at SKU level in cooperation with supply chain team;
  • Cooperation with DMI and Zone teams;
  • Annual brand budget management;
  • Area of responsibility - CIS countries (10 countries);

Требования

  • 2 years of relevant marketing experience preferably involving close collaboration w/ trade;
  • Shopper / trade marketing experience is a plus;
  • MakeUp/ beauty marketing experience is a plus;
  • Strong analytical acumen;
  • Ability to operate in a matrix environment and manage multiple stakeholders;
  • Ability to operate independently within rapidly-changing environment;
  • Good command of Word, PowerPoint, Excel;
  • Ready to travel (~15%);
Поделиться вакансией с друзьями
Должность
Зарплата
Категория
Тип занятости
Местоположение
Выплаты
Условия работы
Знание языков
Похожие вакансии
Еще вакансии