Антикризисная поддержка от Promopoisk: бесплатное размещение вакансий на сайте Подробнее

Product Director в Johnson & Johnson

Работодатель, вероятно, уже нашел нужного кандидата и больше она не актуальна.

Вы можете перейти на главную страницу, воспользоваться каталогом вакансий или поиском на сайте.
Или напишите нам на почту: support@promopoisk.com

в Москве и МО
з/п не указана
2 год назад

Looking for a purposeful and ambitious product director with more than 1 year of marketing experience and a high level of analytical, presentation and communication skills who will develop and execute a business plan and marketing strategy for new launches.

Обязанности

  • Business plan development and execution (BP, LRFP, BBR);
  • New launches marketing strategy development;
  • Marketing multichannel communication development with active usage digital tools;
  • Marketing strategy execution (Preparation of cycle campaign, POS, key messages and e-detail, moderation of events including i-Connect in-time creation and finalization in alignment with all HCC requirements;
  • JMC marketing page administration, mailings preparation (one-to-one, Eloqua) and follow up);
  • Sales force team trainings and engagement (Regular TCs with sales team for insight catching and follow up, monthly F2F visits with KAMs, marketing strategy implementation follow up, key messages interpretation checking salesforce educating by organization of trainings);
  • Regional marketing strategy execution follow up;
  • KOL engagement and advocacy development;
  • Diagnostic project support and follow up.

Требования

  • More than 1 year experience in Marketing preferably onco/hema;
  • Experience in POS development and distribution, multichannel communication development and execution, basic knowledge in Brand plan preparation;
  • Patient journey understanding in hema diseases;
  • Market structure and segments understanding;
  • Advanced level in I-Connect, Ariba, IMR, Understanding of JnJ HCC requirements and rules;
  • Team oriented approach, successful management of cross functional teams
  • High level of analytical, presentation and communication skills;
  • Microsoft office advanced user;
  • Negotiation and project development skills;
  • Readiness to perform;
  • English – fluent/advanced speaker.
Поделиться вакансией с друзьями
Должность
Зарплата
Категория
Тип занятости
Местоположение
Выплаты
Условия работы
Знание языков
Похожие вакансии
Продакт-менеджер в Компания Металл Профиль
от 200 000 руб. за месяц

Крупная торгово-производственная промышленная компания ищет менеджера по управлению продуктом! Успешный кандидат на эту должность должен отлично понимать весь цикл действий и операций по превращению из сырья в готовый продукт уже смонтированный у Клиента. И пользуясь этими знаниями - обладать умением выстраивать и настраивать эту цепочку для достижения максимальной эффективности. Надо уметь изучать рынок, продукты запросы потребителей, анализировать продажи и понимать тенденции развития продуктовой категории в разрезе конкретных продуктов Надо понимать основы технологии обработки и создания продукта и определять и оценивать перспективы улучшения и развития - для получения лучшего результата (естественно с привлечением и других узких специалистов), Нужно уметь создавать программы продвижения и доносить особенности, преимущества, раскрывать, чем продукт удовлетворяет покупателя - простым и понятным языком для межфункциональой команды: технологи, продавцы, маркетологи, рекламисты, дизайнеры.

4 недели 7 часов
Еще вакансии